Sporty zimowe – jak się do nich przygotować?

Wielu z nas mroźne temperatury nie zniechęcają wcale do uprawiania sportu. Może i zimą nie jeździmy tak chętnie na rowerze czy na rolkach, jednak jazda na nartach czy też na snowboardzie może być nawet bardziej satysfakcjonująca. Trzeba jednak pamiętać, aby do zimowych aktywności odpowiednio się przygotować. Wszytko po to, aby było bezpiecznie Oczywiście nieszczęśliwego wypadku nie zawsze da się uniknąć, jednak w prosty sposób można zminimalizować ryzyko lub też zabezpieczyć się przed poważnymi kontuzjami.

Przygotowanie fizyczne

Na pewno przez sezonem zimowym warto rozpocząć odpowiednie przygotowania fizyczne. Najważniejsze, na co należy zwrócić uwagę, to:

  • praca nad kondycją

  • zwiększenie sił mięśni

Dzięki odpowiedniemu przygotowaniu zmniejszymy ryzyko pojawienia się kontuzji. Jak zatem powyższego dokonać? Na pewno powinniśmy skoncentrować się na treningach siłowych, ale też nie rezygnować z treningów stabilizujących oraz rozluźniających. Poza tym zadbajmy o równowagę, gdyż to właśnie ona przyczyni się do dużo lepszej koordynacji ruchowej. Aktywność fizyczna, która jest dopasowana do naszego trybu życia oraz do naszej wydolności sprawi, że będziemy czuli się lepiej, mieli więcej energii oraz po prostu będziemy zdrowsi. Można stwierdzić, iż powyższe efekty treningu to pozytywne efekty uboczne przygotowań do sezonu zimowego.

Unikanie kontuzji za sprawą odpowiedniego sprzętu

Dzięki posiadaniu dobrego sprzętu również możemy uniknąć poważnych kontuzji. Najważniejsze są bez wątpienia buty narciarskie. Powinniśmy stawiać na takie buty, które pozwalają na szybką jazdę, jednocześnie minimalizując wysiłek. Za takie obuwie należy bez wątpienia uznać head advant edge 95. Są to bardzo precyzyjne buty, wyposażone w system, który umożliwia nam ich łatwe zakładanie. Nie musimy obawiać się zakleszczenia, jednak obuwie to zapewnia bardzo dobre trzymanie stopy, co jest ważne, aby uniknąć skręcenia stawu. W przypadku modelu head advant edge 95 odpowiadają za to cztery klamry niskoprofilowe, wykonane z aluminium. System klamer zastosowany w omawianym modelu obuwia narciarskiego przez wielu uważany jest za rewolucyjny. Dzięki elastycznemu elementowi ściągającemu oraz stałemu punktowi zaczepienia jesteśmy w stanie uzyskać maksymalny komfort jazdy.

Sporty zimowe – jak się do nich przygotować?

Na butach narciarskich nie warto oszczędzać

W niektórych sklepach możemy znaleźć obuwie narciarskie w cenie 100-200 zł. Niestety, zwykle buty te okazują się zupełnie nie spełniać swoich zadań. Ponadto, nie można również liczyć na ich dużą trwałość. Zalecamy nie oszczędzać na zakupie obuwia narciarskiego, gdyż w dużym stopniu decyduje ono o bezpieczeństwie na stoku. Warto też mieć na uwadze, że jeśli wyłożymy nieco więcej gotówki, buty narciarskie mogą być zakupem na lata. Dobrze wykonane modele od znanych producentów są trwałe, dobrze znosząc nawet bardzo intensywne użytkowanie. Warto również zwrócić uwagę na renomę sprzedawcy, gdyż nieuczciwe sklepy internetowe mogą oferować podróbki jakościowych butów narciarskich, przedstawiając je jako oryginalne.