Jak efektywnie ćwiczyć w domu?

Ćwiczenia na siłowni czy na zewnątrz często są uwarunkowane sytuacją pogodową. Jeśli jest za zimno, za ciepło, zbyt deszczowo czy upalnie rezygnujemy z wyjścia z domów. Pandemia koronawirusa spotęgowała promowanie aktywności fizycznej w przestrzeni domowej. Coraz więcej osób trenuje w domu. Wyposażenie w odpowiednie sprzęty nie pochłania zbyt wiele oszczędności z budżetu. Wystarczy mata do ćwiczeń, odzież sportowa, buty, paraletki drewniane czy zwykłe hantle, by cieszyć udaną aktywnością ruchową.

Zachęta do podjęcia domowej aktywności

Trening domowy nie musi łączyć się tylko i wyłącznie z nieprzyjemnym bólem i zakwasami. Może wpływać na nas naprawdę pozytywnie. Aktywność o poranku idealnie rozciągnie i rozbudzi nasze ciało po nocy, co dobrze wpływa na funkcjonowanie w trakcie całego dnia. Motywacja jest największym naszym wrogiem. Podejmowanie aktywności przez 21 dni sprawi, że treningi staną się codzienną rutyną i będą motywować do dalszych działań, gdyż efekty będą już widoczne.  

Proste sprzęty takie jak np. hantle, paraletki drewniane i inne do domowej siłowni

Nieskomplikowane i efektywne ćwiczenia domowe można wykonywać przy użyciu najprostszych sprzętów takich jak hantle, paraletki drewniane oraz inne tego typu urządzenia. Kosztują one niewiele, a z pewnością przyniosą efektywne zmiany w wyglądzie i samopoczuciu. Warto zakupić wspomniane uchwyty, hantle, matę do ćwiczeń, gumy mini band, twister board, skakankę czy stepper.

Jak efektywnie ćwiczyć w domu?

Rozgrzewka i odzież sportowa to podstawa

Osoby, które chcą pozbyć się nadmiernych kilogramów w przestrzeni domowej nie muszą podejmować specjalistycznych przygotowań. Po pierwsze należy zadbać o wygodną odzież sportową. Mogą to być dopasowane legginsy z oddychającego i jakościowego materiału. Do nich idealnie komponuje się top lub bawełniana koszulka. Kolejny krok to zadbanie o wygodne buty, zapewniające odpowiednią amortyzację, komfort oraz bezpieczeństwo. Są one szczególnie istotne na początku przygody ze sportem.

Każda aktywność powinna być poprzedzona dobrą i intensywną rozgrzewką. Chodzi o to, by odpowiednio zwiększyć tętno i rozgrzać ciało, by uniknąć niepotrzebnych urazów i kontuzji. Warto przeznaczyć na nią około 10-15 minut, a następnie przejść do treningu właściwego.

Trening obwodowy najlepszy do wykonywaniu w domu

Bardzo dobrym treningiem, pozwalającym na szybką redukcję masy jest trening obwodowy. Wykonywany jest on w kilku seriach z odpowiednią liczbą powtórzeń. Najlepiej wybrać 6 ćwiczeń i wykonywać je jedno po drugim bez przerwy przez 30 sekund. Po odbyciu całego obwodu można zrobić sobie 2-4 minutową przerwę. Kolejno znów powtórzyć całą serię i przerwa. W zależności od kondycji i osobistych możliwości serie te należy potarzać od 3 do 6 razy. Oczywiście osoby początkujące powinny rozpocząć od trzech obwodów, a w miarę stopnia zaawansowania zwiększać tą liczbę. W pierwszym tygodniu należy ćwiczyć przez 3 dni, a w kolejnych można robić je częściej i coraz dłużej.

Przykładowa seria w treningu obwodowym może składać się z takich ćwiczeń jak pompki, przysiad, deska, mostek, rowerek oraz bieg bokserski.