Okulary rowerowe

Wybór odpowiednich okularów, do określonego sportu, nie jest tak łatwy, jak mogłoby się wydawać laikowi. Okulary rowerowe występują w różnych wersjach, a ich praktyczność jest zależna od wielu czynników, na które należy zwrócić uwagę podczas planowania zakupu określonego modelu. Odpowiedni dobór okularów rowerowych, może wpłynąć nie tylko na wygodę użytkowania, ale również na bezpieczeństwo, więc warto zrobić to z głową.

Różnice pomiędzy okularami sportowymi a zwykłymi

Zwykłe okulary różnią się znacząco od specjalistycznych okularów sportowych. Różnice sprawiają, że okulary sportowe są o wiele bardziej praktyczne w codziennym użytkowaniu, oraz zwiększają bezpieczeństwo podczas uprawiania szerokiej gamy dyscyplin sportowych.

Podstawową różnicą pomiędzy okularami do standardowego użytku, a na przykład okularami rowerowymi- jest kształt. okulary rowerowe są specjalnie wyprofilowane, aby wiatr nie zawiewał w oczy, a okulary chroniły przed ciałami obcymi, które mogłyby dostać się do oka, na przykład podczas szybkiej jazdy w crossowym terenie. Odpowiedni kształt okularów pełni jeszcze jedną, niezwykle istotną funkcję. Mianowicie są one tak skonstruowane, żeby pomiędzy twarzą, a szkłem, była odpowiednia cyrkulacja powietrza. To sprawia, że specjalistycznie zaprojektowane okulary sportowe nie zaparowują podczas intensywnej aktywności sportowej. Ma to bardzo duże znaczenie podczas biegania, czy szybkiego marszu, ale przede wszystkim ma dość szczególne znaczenie dla rowerzystów, dla których dobra widoczność jest kwestią nie tylko wygody, ale przede wszystkim bezpieczeństwa na trasie.

Dostosowanie okularów do kasku

Kolejnym aspektem okularów rowerowych jest to, że mają regulowane zauszniki, które sprawiają, że można je swobodnie dostosowywać do wielkości kasku. Dzięki temu można je tak ustawić, że będą idealnie trzymać się na nosie, a nie spadać jak zwykłe okulary, które w tym kontekście kompletnie nie nadają się do użytku podczas uprawiania dynamicznych sportów.

Okulary rowerowe

Na co zwrócić uwagę kupując okulary rowerowe

Kolejną kwestią jest wybór odpowiedniego materiału. Najlepiej, aby okulary były lekkie i wytrzymałe. To zapewniają profesjonalne firmy, które oferują okulary na potrzeby sportowców. Ponadto okulary powinny być wykonane z takiego materiału, który gwarantuje jak największe tarcie pomiędzy elementami okularów, a skórą. To gwarantuje dobre trzymanie się okularów i nie obsuwanie się ich w czasie jazdy na rowerze lub podczas innych aktywności.

Kupując okulary rowerowe, należy zwrócić jeszcze uwagę na stopień przepuszczalności światła. To, jaki powinien to być poziom, jest zależne od tego, w jakim terenie będzie się używać okularów. Im większe słońce, tym stopień przepuszczalności powinien być mniejszy. Warto również zastanowić się nad kolorem szkieł, gdyż każdy preferuje nieco inny kolor, który zapewnia mu odpowiedni komfort widzenia. Podstawą jest jednak poziom przepuszczalności światła. Poza odpowiednim doborem kształtu okularów, który będzie zapewniał stabilne trzymanie się na głowie, przepuszczalność powinna być głównym kryterium. Nie warto kupować zbyt ciemnych okularów, które mogę zatrzymywać nawet do 75% światła, gdyż do codziennego użytku jest to zbyt dużo.

Partnerem artykułu jest sklep brylano.com.