Jak wybrać kask rowerowy?

W dzisiejszych czasach wybór kasku rowerowego jest łatwiejszy - istnieją góry zasobów i możliwości wyboru, z których można wybierać, jeśli chodzi o odzież ochronną. Internet jednak nie zawsze dostarcza wystarczających informacji eksperckich na temat środków bezpieczeństwa dla kasków, które działają dla określonych rowerzystów. Przewodnik dla kupujących kask rowerowy ma nadzieję przełamać zamieszanie dzięki bardziej eksperckim wglądom w wybór pasującego kasku.

Na co zwrócić uwagę przy doborze kasku rowerowego

Rozmiar

Obwód głowy najlepiej zmierzyć, przykładając metr w odległości ok. 1cm od linii brwi. Następnie porównujemy rozmiar głowy z dostępnymi rozmiarami kasków.

Indywidualne dopasowanie

Większość obecnie sprzedawanych kasków posiada wewnętrzny pierścień, którego obwód regulujemy pokrętłem znajdującym się w tylnej części kasku. Dodatkowo kaski UVEX posiadają system ISA 3D, który jeszcze łatwiej umożliwia regulację obwodu oraz wysokości mocowania pasków. W praktyce dobrze dobrany kask nie powinien spaść z głowy nawet wtedy, gdy pasek pod brodą nie jest zapięty. Dobre kaski posiadają system regulacji napięcia paska pod brodą, taki system o nazwie MONOMATIC posiadają kaski marki UVEX. System ten umożliwia kolażowi regulację paska pod brodą za pomocą jednej ręki.

Pamiętajmy, że kask nie może być zbyt luźny, gdyż będzie niestabilny podczas jazdy. Nie może być także ciasny, ponieważ będzie mieć to negatywne przełożenie na komfort użytkowania.

Jak wybrać kask rowerowy?

Technologia

Kask wygodny to kask lekki, warto sugerować się więc niską wagą przy wyborze kasku. Kask komfortowy to kask z dużą ilością otworów wentylacyjnych, najlepiej z siatką chroniącą przed owadami. Przy zakupie warto zwrócić uwagę na daszek przy kasku, chroniący przed słońcem oraz wyściółkę wewnątrz kasku, najlepiej wyjmowalną i antyalergiczną. Kask bezpieczny to kask spełniający normy bezpieczeństwa, wykonany z materiału gwarantującego wytrzymałość i stabilność.