Jak wybrać zdrową karmę dla kotów?

Wybór odpowiedniej karmy ma bardzo duży wpływ na zdrowie i na prawidłowy rozwój kotów. Dzieje się tak, ponieważ znajdują się w niej najważniejsze składniki odżywcze, suplementy oraz witaminy, które odpowiadają za sprawne funkcjonowanie całego organizmu. W praktyce oznacza to, że przemyślane żywienie zmniejsza ryzyko różnego rodzaju chorób, a także przyczynia się do lepszego stanu sierści i do utrzymania zdrowej wagi. Warto przy tym wspomnieć, że wbrew pozorom wysokiej jakości karmy nie muszą wiązać się z dużymi wydatkami - często są tańsze niż popularne marketowe karmy, które nie wyróżniają się zbyt dobrym składem. Dlatego też dobrze jest dowiedzieć się, na co zwrócić szczególną uwagę podczas wyboru karmy i zapewnić kotu pełnoporcjowe, odpowiednio suplementowane posiłki.

Jak wybrać zdrową karmę dla kotów?

Skład dobrej karmy - czym powinien się wyróżniać?

Wybierając karmę dla kota, warto przede wszystkim zwrócić szczególną uwagę na jej skład i nauczyć się go w odpowiedni sposób interpretować. W przypadku kocich karm niezwykle ważny okazuje się między innymi brak zbóż oraz takich dodatków jak skrobia, mączki i inne produkty pochodzenia roślinnego. Niekiedy można znaleźć w karmie warzywa, ale powinny to być śladowe ilości, które nie będą miały negatywnego wpływu na pracę kociego układu pokarmowego. Oprócz tego warto bliżej przyjrzeć się zawartości mięsa i podrobów. Karmy z najlepszym składem cechują się dużą zawartością mięsa mięśniowego oraz nieco mniejszą ilością podrobów. Dlatego warto przede wszystkim upewnić się, jakie rodzaje mięsa znajdują się w karmie i unikać przy tym produktów ubocznych pochodzenia zwierzęcego, w których skład wchodzą między innymi ogony, kopyta, uszy itp.

Decydując się na zakup wysokiej jakości karmy, dobrym pomysłem będzie także wybranie takich produktów, które będą cechowały się mniejszą ilością węglowodanów - zazwyczaj przyjmuje się, że najzdrowsze kocie karmy powinny mieć mniej niż 5% węglowodanów, ale na przykład u kotów chorujących na trzustkę poleca się wybierać karmy z węglowodanami utrzymanymi na poziomie około 1%. Dzięki temu można nieco wyciszyć choroby i poprawić komfort kociego życia.