Najlepsze ćwiczenia na przyśpieszenie metabolizmu

Kiedy nadchodzi chęć zmian i walki z nadmierną ilością masy pojawia się pragnienie szybkich efektów. Najczęściej wówczas sięga się po zbyt restrykcyjne diety czy różne napoje odchudzające. Lepiej zdecydowanie wybrać kilka prostych ćwiczeń, które spowodują przyśpieszenie metabolizmu i w krótkim czasie uporają się dodatkowymi kilogramami. Oto kilka przykładów.

Jaki trening przyniesie szybkie efekty?

Najlepszą aktywnością na pobudzenie metabolizmu jest trening interwałowy o wzmożonej intensywności. Idealnie przywraca smukłą sylwetkę w bardzo krótkim czasie. Przykładami tego typu treningów jest Tabata, CrossFit czy HIIT. Każdy z nich polega na wykonywaniu jak największej ilości powtórzeń w mniejszych przedziałach czasowych i krótkich przerwach między nimi. Tego typu trening zajmie kilka lub kilkanaście minut, a efekty będą szybko widoczne.  

O skuteczności treningów interwałowych

Mówi się, że w trakcie tego typu treningu spala się znacznie więcej kalorii w porównaniu do tradycyjnych treningów cardio. Tutaj spalanie tkanki tłuszczowej jest efektem ubocznym. Trening ten skupia się na poprawie wydolności i kondycji organizmu praz przyśpieszeniu metabolizmu. To, co najważniejsze ma miejsce po treningu, gdzie zachodzi redukcja tkanki tłuszczowej i poprawa przemiany materii. Uzupełnianie utraconych źródeł energii może trwać nawet do 48 godzin po odbytej aktywności fizycznej.

Najlepsze ćwiczenia na przyśpieszenie metabolizmu

Ćwiczenia pobudzające metabolizm

Trening interwałowy nie potrzebuje żadnych akcesoriów. Niezbędny będzie tylko ręcznik, woda i odpowiedni poziom motywacji. Każda aktywność powinna być poprzedzona rozgrzewką, w tym wypadku nie może być inaczej. Można w nią wpleść skłony, wymachy kończyn, krążenia ramion, marsz w miejscu, przysiady czy pompki. Jej zadaniem jest przygotować organizm do rozgrzewki.  Po niej należy przejść do treningu właściwego. Ćwiczenia należy wykonywać po kolei, odpoczywając między seriami maksymalnie 20 sekund. Przykładowy zestaw może składać się z wchodzenia na (1 lub 2) schody z obciążeniem (to mogą być hantle) - 10 powtórzeń na każdą nogę przez 60 sek, następnie sprinty po schodach (góra-dół) - 10 razy tam i z powrotem przez 60 sek, kolejne ćwiczenie to Burpees (podskakujesz do góry z wyciągniętymi rękoma, następnie ustawiasz się w pozycji do pompki, robisz pompkę, wstajesz i znowu podskakujesz) - 20 powtórzeń w ciągu 60 sek. Później robimy pompki (dowolny rodzaj - mogą być damskie lub męskie, jeśli masz tyle siły) - 10 powtórzeń przez 60 sek,  pajacyki - 20 powtórzeń przez 60 sek oraz brzuszki (dowolny rodzaj) - 50 powtórzeń przez 60 sek.