Dlaczego niektórzy potrzebują protezy zębowej?

Protezy zębowe to protezy używane w stomatologii. Stosowane są w celu uzupełnienia lub odbudowy braków w uzębieniu. Wykonuje się je z metali albo ich stopów, a także z tworzyw sztucznych oraz z ceramiki.

Jakie są rodzaje protez zębowych?

Protezy zębowe dzielą się na ruchome i stałe. Proteza zębowa ruchoma jest zwykle zrobiona z akrylu, a pacjent może sam wyjąć ją z jamy ustnej bez konieczności składania wizyty u lekarza. W zakresie protez ruchomych wyróżnia się całkowite i częściowe. Protezy całkowite stosuje się  w bezzębiu, natomiast protezy częściowe jedynie przy częściowych brakach w uzębieniu. Co się natomiast tyczy protez stałych, to w tym obszarze wybór jest znacznie szerszy i obejmuje: licówki, mosty, implanty, inlay, onlay, korony protetyczne, zęby ćwiekowe, wkłady koronowo-korzeniowe oraz wkłady koronowe. Protezy stałej pacjent nie jest w stanie samemu włożyć i wyjąć z jamy ustnej, musi to zrobić lekarz. Spotkać się także można z pojęciem takim jak protezy stałe tymczasowe. Oznacza ono protezy stałe, które mocuje się tymczasowo na cemencie tymczasowym w miejscu protez stałych od momentu opracowania zębów do chwili wykonania indywidualnej protezy stałej dla danej osoby.

Jakie zalety mają protezy zębowe?

Protezy zębowe występują w różnych wariantach – zawsze są dopasowane do indywidualnych potrzeb i konkretnego leczenia protetycznego, np. protezy ruchome to najczęściej stosowane wypełnienie protetyczne w Polsce. Największą zaletą, jaką odznaczają się protezy ruchome, są niskie – w porównaniu np. z implantami – ceny. Ponadto na wykonanie takiej protezy nie potrzeba wiele czasu – średnio zajmuje to od 3-5 wizyt w gabinecie stomatologicznym, a w razie utraty zęba nie ma problemu z dostawieniem do protezy kolejnego zęba. Oczywiście do noszenia protezy należy przywyknąć, co jednej osobie zajmuje mniej, a innej więcej czasu – odnosi się to do wszystkich rodzajów protez.

Dlaczego niektórzy potrzebują protezy zębowej?

Kiedy  potrzebna jest proteza zębowa?

Protezy zębowe kojarzą się przede wszystkim z osobami starszymi, niemniej leczenie protetyczne nie dotyczy tylko ich. Potrzebne jest ono również i w wielu innych przypadkach. Jest sporo pacjentów, którym do prawidłowego funkcjonowania niezbędne są protezy zębowe. Bardzo często protezy potrzebne są także dzieciom i młodzieży. Leczenie protetyczne zalecane jest też w przypadku uzupełniania utraconych tkanek zęba oraz pojedynczych i mnogich ubytków zębowych. Warto pamiętać o tym, że brak nawet jednego zęba nie pozostaje obojętny dla całego układu żucia, o czym z pewnością przekonał się każdy, kto stracił zęba. Wiąże się z tym duży dyskomfort. Celem zastosowania protezy zębowej jest przywrócenie pacjentowi prawidłowej funkcji żucia. Nie sposób w tym kontekście nie wspomnieć również o aspekcie estetycznym – odtworzenie pięknego uśmiechu możliwe jest właśnie za sprawą protezy. Zielonki to doskonały przykład lokalizacji, gdzie można liczyć na sprawne wykonanie odpowiednich protez w atrakcyjnych cenach. Pacjentom oferowany jest tam  pełny zakres leczenia protetycznego.