Jak wybrać termometr owulacyjny?

Jeśli starasz się z partnerem o dziecko, jedną z pierwszych rzeczy, którą musisz zrobić, jest ustalenie, kiedy co miesiąc masz owulację. Może to być dość skomplikowane, zwłaszcza jeśli dopiero zaczynasz monitorować cykle miesiączkowe. Doskonałym narzędziem, które może ułatwić to zadanie jest odpowiedni termometr.

Jak wybrać termometr owulacyjny? 

Co to jest termometr owulacyjny?

Jeśli chcesz zajść w ciążę, możesz sprawdzać temperaturę, stosując tradycyjny termometr. Jednak termometr owulacyjny bardziej Ci się przyda. Przede wszystkim dlatego, że jest dokładniejszy. Działa również w mniejszym zakresie temperatur.

Pamiętaj, że Twoja temperatura ciała zmienia się w ciągu miesiąca pod wpływem różnych czynników, np. hormonów. Po owulacji temperatura ciała wzrasta dzięki wyższemu poziomowi progesteronu. Wyższy poziom progesteronu utrzymuje się przez dwa tygodnie, od owulacji do miesiączki.

Jeśli nie jesteś w ciąży, poziom progesteronu (i temperatura ciała) spadnie i zaczniesz miesiączkować. Jeśli zaszłaś w ciążę, temperatura i poziom progesteronu będą podwyższone.

Dokładność jest kluczowa.

Aby uzyskać możliwie najdokładniejszy pomiar temperatury, termometr musi mierzyć z dokładnością do jednej dziesiątej stopnia. Niektóre temperatury mierzą z granicą błędu +/- 0,2°C. Może Ci się wydawać, że nie jest to duży problem, ale ta mała różnica może mieć istotny wpływ na dokładność monitorowania. Jeśli masz zamiar mierzyć temperaturę codziennie, pomiar musi być bardzo dokładny.

Jeśli możesz, wybierz termometr cyfrowy.

Nie musisz wybierać termometru cyfrowego, ale wiele osób uważa, że są łatwiejsze w użyciu. Wynik na takim termometrze można bardzo łatwo odczytać. Często takie termometry emitują sygnał dźwiękowy. W ten sposób Cię poinformują, gdy zmierzą już temperaturę. Nie musisz nimi wstrząsnąć, jak tradycyjne termometry rtęciowe. Nie musisz się martwić, że się zepsują, jeśli spadną na podłogę.

Przeczytaj recenzje online.

Jeśli wahasz się jeszcze, który termometr wybrać, sprawdź opinie w Internecie. Pamiętaj, by przeczytać je uważnie. Nie patrz tylko na gwiazdkę, czy liczbę. Sprawdź, jakie są zalety i wady każdego modelu. Wtedy podejmiesz bardziej świadomą decyzję.

Zwróć uwagę na pamięć urządzenia.

Niektóre termometry owulacyjne mają pojemną pamięć. Może to być bardzo pomocna opcja, jeśli nie chcesz codziennie zamieszczać temperatury na wykresie. Istnieje jednak wiele bezpłatnych aplikacji online lub na telefon, w których możesz tworzyć wykresy. To od Ciebie zależy, jak będziesz wygodnie kontrolować temperaturę każdego dnia. Termometry z funkcją pamięci najczęściej są droższe. Jednak wiele kobiet woli zapłacić więcej, aby cieszyć się wygodą.

Jak wybrać termometr owulacyjny? 

Kilka wskazówek, jak mierzyć temperaturę.

Przede wszystkim mierz temperaturę, zanim wstaniesz z łóżka. Wykonaj pomiar codziennie o tej samej porze. Mierz temperaturę przynajmniej po trzech godzinach snu. Trzymaj termometr tuż przy łóżku. Umieść termometr w kierunku tylnej części jamy ustnej, pod językiem, aby pomiar był dokładny. Używaj tego samemu termometru przez cały cykl. Jeśli nie chcesz sprawdzać temperatury w jamie ustnej, możesz ją monitorować w pochwie. Postaraj się, aby warunki do mierzenia codziennie były takie same. Zawsze zapisuj godzinę, o której mierzyłaś temperaturę.