Bezpieczne dla zdrowia smoczki dla dzieci

Karmienie piersią jest zalecane do maksymalnie 6. miesiąca życia dziecka, w niektórych przypadkach kobiety od samego początku muszą karmić mlekiem modyfikowanym. W takiej sytuacji konieczny staje się zakup butelki z atestowanym smoczkiem, jest to bardzo ważne, ponieważ zaniedbanie w tej kwestii może mieć nieprzyjemne skutki.

Bezpieczne dla zdrowia smoczki dla dzieci

Od czego zależy wybór właściwego smoczka?

Pierwszym kryterium w wyborze smoczka dla dziecka jest oczywiście jego wiek, jeżeli jest wcześniakiem, rekomenduje się zakup produktu bez zawartości lateksu oraz szkodliwych związków chemicznych. Smoczek dla noworodka powinien mieć przede wszystkim odpowiedni kształt – przypominający kobiecą pierś – ma to na celu zapewnienie komfortu dla maleństwa. Należy ostrożnie dobierać rozmiary smoczków dla dzieci, zbyt duże mogą być powodem zakrztuszenia, a małe zdeformować zgryz i zaburzać naukę mowy w dalszym etapie rozwoju. Jeżeli chodzi o podział ze względu na zastosowane materiały, z których wykonane są smoczki dla dzieci, wyróżnia się dwa: kauczukowe i silikonowe, każdy z nich ma swoje wady i zalety. Smoczki kauczukowe, zwane również lateksowymi są bardzo miękkie, jednak nie zaleca się ich dla starszych dzieci, ponieważ może zostać przegryziony i spowodować nieszczęście. Dlatego znacznie lepszą alternatywą są smoczki dla dzieci wykonane z silikonu, dzięki temu, że są znacznie twardsze, służą dziecku o wiele dłużej niż wcześniej wspomniane odpowiedniki. Wadą w tym przypadku może być brak odwzorowania miękkości piersi, jednak ogromnym plusem jest odporność na wrzątek, pod wpływem którego nie zmienia koloru ani konsystencji.

Smoczki dla dzieci z dodatkowymi funkcjami

Niektóre mamy decydują się na smoczki dla dzieci, które poza wygodą dla maleństwa, zapewniają im zdrowy rozwój zgryzu i żuchwy. Należą do nich smoczki ortodontyczne polecane przez specjalistów w zakresie stomatologii dziecięcej, ich zadaniem jest zapobieganie ewentualnym wadom wymowy. Podobne działanie dotyczy smoczków dla dzieci anatomicznych, one również skutecznie chronią zgryz przed skrzywieniem. W ofercie wielu sklepów z akcesoriami dla dzieci znajdują się smoczki idealne na ząbkowanie, pełnią one raczej funkcję gryzaka, który skutecznie przynosi ulgę maleństwu. Masowanie dziąseł, które podczas ząbkowania bolą i swędzą jest niezbędne, dzięki temu dziecko jest mniej zestresowane, a mama może odetchnąć z ulgą. Innym rodzajem smoczka dla dzieci jest taki, który pomaga w znoszeniu kolek u niemowlaków, są one zaprojektowane w taki sposób, by ograniczać przedostawanie się gazów do żołądka. Wśród wielu popularnych rodzajów smoczków znajdują się ponadto: uspokajające, dynamiczne i trójprzepływowe – każdy z nich ma odpowiednie funkcje, dzięki którym dziecko jest o wiele bardziej spokojne. Zapewnienie bezpieczeństwa dziecku w każdym wieku jest zawsze najważniejsze, a współcześni producenci smoczków dla dzieci doskonale zdają sobie z tego sprawę. Do swoich produktów dołączają również instrukcję wskazującą na sposoby czyszczenia smoczków i główne zasady ich użytkowania.