Nietrzymanie moczu – wstydliwy temat

Problem nietrzymania moczu dotyka każdego roku wielu kobiet i mężczyzn. Przypadłość ta może pojawić się niezależnie od wieku. Z szacunkowych badań wynika, że co trzecia kobieta po trzydziestce cierpli na ten wstydliwy problem, a co druga z nich nie ujawnia tego swojemu lekarzowi. Jak powstrzymać nietrzymanie moczu i normalnie funkcjonować na co dzień?

Współczesny temat tabu

Media powierzchownie traktują temat nietrzymania moczu. Firmy farmaceutyczne oferują jedynie suplementy diety, pozostali zaś proponują innowacyjne podpaski oraz wkładki. Problem moczu jednak nadal pozostaje nierozwiązany, a osoby dotknięte tym schorzeniem są bardzo nieśmiałe w kwestii specjalistycznego leczenia.

Od czego zacząć?

Jeśli dolegliwość nie jest zbyt uporczywa, można zacząć od łagodnych metod raczenia sobie z problemem. Nietrzymanie moczu jest wynikiem osłabienia mięśni dna miednicy, znane kobietom pod nazwą mięśni Kegla. Regularne wykonywanie ćwiczeń dedykowanych na tę część ciała z pewnością pomoże odzyskać kontrolę nad mikcjami. Trzeba jednak pamiętać o systematyczności i uzbroić się w cierpliwość – na pierwsze efekty trzeba będzie poczekać minimum 3 miesiące.

Nietrzymanie moczu – wstydliwy temat

Dobrze dobrana dieta

Drugą kwestią jest odpowiedni tryb odżywiania się. Należy zrezygnować z napojów alkoholowych oraz kofeiny. Płyny te działają moczopędnie i nie sprzyjają w walce z nietrzymaniem moczu. Rozsądnym rozwiązaniem jest obniżenie masy ciała, ponieważ z badań wynika, że otyłość może być jedną z przyczyn powodujących tę przykrą dolegliwość. Z pewnością pomoże w tym dobrze dobrana dieta. Co powinno się w niej znajdować?

Obecność błonnika jest niezbędna w diecie wspomagającej walkę z nietrzymaniem moczu. Bogatym źródłem błonnika są nieprzetworzone produkty pełnoziarniste, takie jak makarony, kasze, ryż. Spore ilości błonnika znajdują się w pestkach dyni, orzechach, można go znaleźć również w morelach, śliwkach, nasionach lnu oraz w malinach. Wskazane jest również spożywanie dużej ilości warzyw ze względu na dużą zawartość witaminy C, która uszczelnia naczynia krwionośne i odpowiada za elastyczność tkanek znajdujących się w pęcherzu. Warto również regularnie suplementować magnez, który zbawiennie wpływa na układ nerwowy, co jest bardzo istotne przy zmaganiu się z nietrzymaniem moczu. Naturalnym źródłem magnezu jest kapusta, brokuły, pokrzywa oraz szpinak.

Zabiegi medyczne

Współczesne rozwiązania w dziedzinie medycyny pozwalają podjąć skuteczną walkę z nietrzymaniem moczu. Jedną z propozycji jest laseroterapia, wykonywana w klinikach medycyny estetycznej w wielu miejscach w kraju. Już po jednym zabiegu laserowe nietrzymanie moczu niemal całkowicie eliminuje ten wstydliwy problem. Zabieg jest bezpieczny i nieinwazyjny, co oznacza, że nie wymaga hospitalizacji. Poprzedza go szczegółowy wywiad lekarski oraz seria koniecznych badań. Sporadycznie zachodzi potrzeba wykonania powtórnego zabiegu – można to zweryfikować już w ciągu 4 tygodni od pierwszego zabiegu. W połączeniu z odpowiednimi ćwiczeniami oraz tymczasową farmakologią można uzyskać zadowalające rezultaty na wiele lat.