Ząbkowanie u niemowląt

Okres ząbkowania jest bardzo trudnym czasem zarówno dla dziecka, jak i rodziców, którzy chcą ulżyć maleństwu. Wyrzynające się ząbki generują u dziecka płaczliwość, rozdrażnienie i niepokój. Jeżeli rodzic zauważy, że niemowlę często wkłada rączki do buzi, wydziela większa ilość śliny – może być pewien, że nadszedł właśnie ten czas.

Ząbkowanie u niemowląt

Trudny etap ząbkowania

U dziecka ząbkującego pojawiają się ponadto problemy ze snem, wszystko to spowodowane jest nabrzmiałymi dziąsłami. Mleczaki napierając na nie, dlatego stają się podrażnione i wywołują dość intensywny ból. Nierzadko pojawia się również podwyższona temperatura, gdy przekracza 38 stopni zaleca się wizytę u pediatry. Na szczęście istnieją sposoby, które pomagają nieco w zniwelowaniu objawów ząbkowania. Jednym z nich jest zaopatrzenie się w specjalny gryzak z wypustkami. Przed pierwszym podaniem należy go oczywiście umyć i schłodzić w lodówce. Istotne jest również regularne masowania dziąseł, do tego celu najlepiej sprawdzą się delikatne szczoteczki silikonowe. Nakłada się ją na palec, nie zaszkodzi naniesienie na szczoteczkę naparu z rumianku, który również łagodzi ból. Gdy powyższe sposoby nie przynoszą ulgi dziecku, konieczne może okazać się podanie lekarstw przeciwbólowych.

Mity na temat ząbkowania

Poza faktami na temat ząbkowania, pojawia się wiele nieprawdziwych informacji na ten temat. Mitem jest na przykład stwierdzenie, że wyrzynanie się zębów zawsze powoduje ból. Istnieją bowiem przypadki, kiedy dzieci znoszą ten czas całkiem dobrze. Niektóre osoby twierdzą również, że kolejność pojawiających się zębów jest zawsze identyczna. Jest to nieprawdą, ponieważ wyrzynanie się w pierwszej kolejności siekaczy nie jest niczym nadzwyczajnym i zdarza się. Podwyższona temperatura ciała również nie musi zawsze świadczyć o wyrzynaniu się ząbków, jeżeli poza tym objawem nie występują inne – przyczyną gorączki może być inna dolegliwość. Dlatego tak ważne jest prowadzenie bieżących obserwacji dziecka, zwłaszcza gdy jest ono w wieku, w którym zazwyczaj rozpoczyna się ząbkowanie.