Odpoczynek czynny, czy bierny?

Bardzo duży wpływ na samopoczucie psychiczne i fizyczne ma wymiar odpoczynku. Należy go zażywać w zgodzie z samym sobą i możliwie dopasować do swoich możliwości. Wypoczynek dzieli się na czynny i bierny – który z nich jest bardzie efektywny?

Odpoczynek czynny, czy bierny?

Odpoczynek bierny

Odpoczynek bierny nie jest najlepszą formą spędzania wolnego czasu, ponieważ minimalizuje się wówczas aktywność do minimum. Znikoma aktywność fizyczna zapewnia oczywiście pełen relaks, ale nie jest zdrowa. Tak naprawdę wystarczający mógłby okazać się krótki spacer, który nie powoduje pełnego rozleniwienia. Przykładami biernego odpoczynku może być czytanie książek, oglądanie filmów oraz sen. Każdy ma czasami trudny dzień, kiedy nie ma się absolutnie na nic ochoty, jeżeli ten stan niepokojąco się wydłuża, warto zacząć przeciwdziałać.

Wypoczynek czynny

Czynne wykorzystywanie wolnego czasu zapewne wiąże się z większą ilością energii. Wybiera się najczęściej ulubione czynności, które skutecznie i na długi czas po prostu relaksują. Ponadto wydzielają się endorfiny i poziom szczęścia, satysfakcji oraz zadowolenia szybuje w górę. Aktywny relaks i odpoczynek bardzo często obejmuje jogging, jazdę na rowerze, taniec, czy pływanie. Wbrew pozorom można się zrelaksować i odprężyć, a także nabrać energii na kolejne dni. Czynny wypoczynek jest odpowiednią formą w każdym wieku, co przekłada się oczywiście na lepszą kondycję i wytrzymałość. Generalnie odpoczynek jest wskazany każdemu, nawet jeżeli ma się wrażenie, że nie ma zmęczenia – to odreagowanie po wykonanych obowiązkach jest konieczne. Poszczególne aktywności należy dopasować do swoich potrzeb, wymagań i możliwości. Celem jest zniwelowanie stresu i nerwów związanych z codziennie wykonywanymi czynnościami. Organizm odwdzięczy się doprowadzenie go do pełnej regeneracji. Dodatkową korzyścią jest rozwijanie swoich umiejętności, być może rozwinie się z tego jakieś hobby. Możliwości jest całe mnóstwo, kwestią jest tylko odnalezienie właściwej dla siebie samego. Wówczas dalsze wykonywanie działań przychodzi z większą łatwością i przyjemnością.