Powrót do ćwiczeń po porodzie

Dla wielu mam powrót do ćwiczeń po ciąży jest niezwykle trudny, zwykle więcej obaw z tym związanych znajduje się w naszych głowach. To właśnie w niej następuje najwięcej ograniczeń, szczególnie gdy po porodzie gospodarka hormonalna kobiety jest całkowicie rozregulowana. Początkowo nawet zwykły spacer jest dobrym pomysłem na rozpoczęcie swej przygody ze sportem na nowo. Najważniejsze by nie stawiać sobie zbyt dużych i wyimaginowanych celów, mając na uwadze to, że ciało wymaga czasu na regenerację, gdyż dokonało tak wiele, wydając maluszka na świat. Ogromnie ważne jest w tym czasie wsparcie najbliższych, którzy towarzyszyć będą w tych początkach. To, co powinno być na pierwszym planie to szczęście nowego członka rodziny i jego mamy.

Daj sobie czas

To, co jest kluczowe w powrocie do sportu do ciąży to czas. Tutaj nie ma żadnych wyścigów, każde ciało nieco inaczej się regeneruje i potrzebuje innej ilości czasu. Należy wszystko robić rozsądnie i zachowując przy tym własne bezpieczeństwo. Bardzo często kobiety po porodach czują ciśnienie z zewnątrz do szybkiego powrotu do formy sprzed ciąży. Osoby, które przed ciążą nie uprawiały żadnej aktywności nie wrócą do formy tak szybko, jak zawodowe sportsmenki. Nie wolno się na nich wzorować, gdyż sportowe ciała całkiem inaczej się regenerują. Mówiąc potocznie najlepiej „wrzucić na luz” i dać sobie tyle czasu, ile nasz organizm tego potrzebuje.

Powrót do ćwiczeń po porodzie

Czas rozpoczęcia ćwiczeń po porodzie

Wedle ogólnych wskazań mówi się, że do ćwiczeń po ciąży powinno się wrócić po 6 tygodniach po porodzie naturalnym, a po 12 tygodniach po cesarskim cięciu. Oczywiście ostateczna zgoda na powrót do aktywności fizycznej należy do lekarza prowadzącego. Warto obserwować własne ciało i jeśli po tym czasie nadal odczuwany jest ból w trakcie ćwiczeń to znak, że organizm powinien jeszcze z tym zaczekać. Na powrót do aktywności fizycznej po porodzie ma wpływ nie tylko rodzaj porodu, ale także jego przebieg, gojenie się ran poporodowych oraz ogólna kondycja organizmu.