Jak korzystać ze sprzętu fitness?

Zrównoważony tryb życia to odpowiednio zbilansowana dieta i dobrany trening wysiłkowy. Podczas gdy szeroka grupa sportowych zapaleńców już dawno zaznajomiła się ze sprzętem na siłowni, karnety kupują również ci, którzy dopiero co postanowili dać sobie szansę na poprawienie sylwetki. Z myślą o tych bardziej nieśmiałych powstał artykuł wyjaśniający, do czego służą poszczególne akcesoria fitness i jak z nich korzystać samodzielnie.

Maty fitness

Są podstawowym wyposażeniem każdej siłowni i powinny towarzyszyć wszelkim aktywnościom wykonywanym na podłodze. Maty charakteryzują się różną długością oraz grubością. Te cieńsze są stosunkowo lekkie i z pewnością sprawdzą się przy uprawianiu jogi. Pozostałe mogą być używane to treningów gimnastycznych, bardzo dobrze chroniąc przed uderzeniami oraz kontuzjami. Z maty korzysta się podczas ćwiczeń wykonywanych w pozycji leżącej, ponieważ zapewniają stabilność i dobrze izolują ciało od podłogi. Maty treningowe wykorzystuje się najczęściej w zajęciach pilatesu i aerobicu.

Kettlebells

To rodzaj hantli, którą należy trzymać oburącz za doczepiony uchwyt. Kettlebells mają przesunięty środek ciężkości, co wymusza balansowanie postawą ciała w celu utrzymania równowagi. Ciężarki kettlebells świetnie wzmacniają mięśnie przedramienia, pozwalając wysmuklić te partie ciała bez nadawania im atletycznego wyglądu. Ciężarki tego typu stanowią podstawowe wyposażenie klubu fitness i występują w wersji o różnej ciężkości. Kettlebells używa się stojąc w rozkroku i wprawiając go w ruch poprzez huśtanie. Powtórzenie kilku serii angażuje do pracy wiele mięśni. Sprzęt można także wykorzystać jako obciążenie do robienia przysiadów z rozstawionymi nogami, ujędrniając tym samym mięśnie ud i pośladków.

Piłki gimnastyczne

Znakomicie nadają się do wzmacniania poszczególnych partii mięśni, można wykorzystywać je także podczas ćwiczeń w pozycji leżącej na macie. Trening z piłką gimnastyczną to idealna forma aktywności dla osób z bólami pleców i kręgosłupa, ponieważ spełnia także funkcję rehabilitacyjną. Piłki można używać do tradycyjnych ćwiczeń fitness (brzuszki, skrętoskłony, ćwiczenia pośladków czy ramion), jak i do ćwiczenia równowagi i koordynacji.

Jak korzystać ze sprzętu fitness?

Rollery

Po wykonaniu treningu zawsze warto wykonać kilka ćwiczeń rozciągających oraz relaksujących. W tym celu doskonale przydadzą się rollery, które bardzo dobrze masują mięśnie, zmniejszając ich napięcie. Wałki do masażu polecane są przez fizjoterapeutów do rozbijania zgrubień, które powstały w wyniku przeciążenia którejś partii mięśni. Kilkuminutowy masaż rollerem po treningu przyspieszy produkcję kolagenu niezbędnego do szybszej regeneracji mięśni.

Znając przeznaczenie najważniejszych sprzętów fitness można samodzielnie ułożyć trening dopasowany do swoich możliwości. Mnóstwo porad i szczegółowych ćwiczeń znajduje się w sieci. Wystarczy wybrać te, które pozwolą przeprowadzić trening całego ciała, wzmocnić je i ujędrnić. Po którymś treningu z pewnością zwiększy się pewność siebie, która pozwoli pokonać nieśmiałość i nawiązać znajomości z osobami ze sportowego otoczenia.