Gdzie umiejscowiona jest trzustka?

Wiele osób zastanawia się gdzie w organizmie ludzkim umiejscowiona jest trzustka. Zwykle to osoby, które odczuwają ból, który nie wiadomo skąd pochodzi. Promieniowanie pochodzące od trzustki wzbudza w wielu niepokój, gdyż jest to niezwykle ważny narząd w ciele człowieka.

Charakterystyka trzustki

Trzustka to narząd gruczołowy o nieregularnym, przedłużonym i spłaszczonym kształcie. Zdrowy człowiek posiada ją w kolorze szaroróżowym. Zwykle na trzustce gromadzi się tkanka tłuszczowa, która może wygładzić powierzchnię narządu i zmienić jej kolor na delikatnie żółty. Spełnia ona funkcję zewnątrzwydzielniczą i wewnątrzwydzielniczą. Pierwsza z nich polega na wytwarzaniu soków trzustkowych (ok. 1 litra na 24h). Druga natomiast wykonywana jest przez wyspy Langerhansa. Jej głównym zadaniem jest wydzielanie enzymów trawiennych.

Gdzie umiejscowiona jest trzustka?

Znajduje się ona w tylnej części jamy brzusznej, na poziomie odcinka lędźwiowego kręgosłupa. Rozpoznanie bólu trzustki nie jest trudne, najczęściej występuje w okolicy nadbrzusza i promieniuje do pleców. Posiada on charakter opasający. Zwykle towarzyszy po półgodzinie, po zjedzonym posiłku lub po spożyciu zbytniej ilości alkoholu.

Gdzie umiejscowiona jest trzustka?

Co przyczynia się do bólu trzustki?

Ból może wynikać z różnych czynników i stanów chorobowych. Najczęściej może wskazywać na ostre lub przewlekłe zapalenie trzustki, torbiele na trzustce, zwapnienie narządu lub reakcję na alkohol.

Objawy chorób trzustki

W przypadku chorób trzustki pacjenci najczęściej skarżą się na ból brzucha. Objawy są różne w zależności od konkretnej choroby. W przypadku ostrego zapalenia trzustki, pacjent odczuwa ból brzucha promieniujący do pleców, nudności, wymioty, gorączkę, napięty i nabrzmiały brzuch, zaburzenia świadomości, żółtaczkę oraz tachykardię. W przewlekłym zapaleniu trzustki występuje nawracający ból brzucha, wzdęcia, biegunka tłuszczowa, wymioty, zmniejszenie masy ciała, świąd skóry, podwyższony poziom glukozy we krwi, a nawet cukrzyca. W sytuacji torbieli odczuwa się ból w górnej części jamy brzusznej i objawy podobne do przewlekłego zapalenia trzustki. Rak trzustki charakteryzuje się ostrym i bardzo silnym bólem brzucha, żółtaczką, nadmiernym wydzielaniem insuliny do krwi, brakiem apetytu, nudnościami, wymiotami, okresowymi zaparciami, zakrzepowym zapaleniem żył oraz ogólnym osłabieniem i znacznym spadkiem masy ciała.