Jak wygląda sesja terapeutyczna?

Wiele osób zastanawia się, jak wygląda sesja terapeutyczna u psychologa. Nie zawsze wiedzą, jakie rodzaje problemów i objawów są odpowiednie dla terapii i jakie korzyści może zapewnić wizyta u psychologa.

 Jak wygląda sesja terapeutyczna?

Czy muszę poważne problemy psychiczne, żeby iść do psychologa?

Nie, to nieprawda. Chociaż niektórzy terapeuci specjalizują się w poważnych zaburzeniach, takich jak schizofrenia lub samobójcze myśli, wielu pomaga klientom w pokonaniu bardziej typowych, codziennych wyzwań, takich jak zmiana kariery, poprawa rodzicielskich umiejętności, wzmocnienie umiejętności radzenia sobie ze stresem lub wyjście na prostą po rozwodzie. Tak, jak niektórzy lekarze specjalizują się w leczeniu chorób zagrażających życiu, tak inni  zajmują się codziennymi chorobami, takimi jak przeziębienie, kaszel czy grypa. Psycholodzy mogą pomóc szerokiemu gronu klientów z wieloma potrzebami i celami.

 Jak wygląda sesja terapeutyczna?

Jak wybrać właściwego psychologa dla swojego celu/sytuacji?

Przy wyborze właściwego psychologa warto zajrzeć na jego stronę internetową. Możesz też przeczytać opinie dotychczasowych i byłych pacjentów. Poproś również przyjaciół i członków rodziny lub lekarza rodzinnego o polecenie jakiegoś dobrego specjalisty. Możesz wybrać psychologa, specjalizującego się w leczeniu określonych problemów.

 Jak wygląda sesja terapeutyczna?

Jak wygląda sesja terapeutyczna?

Tak naprawdę każda sesja może się różnić. Opisujesz swoją obecną sytuację i swoje odczucia, a następnie terapeuta wykorzystuje swoją wiedzę, aby pomóc Ci w rozwiązaniu tego problemu. Dzięki temu możesz prowadzić bardziej satysfakcjonujące życie.

Na początku sesji psycholog zwykle prosi Cię o podzielenie się tym, co ostatnio działo się w Twoim życiu, o czym myślisz, co Ci przeszkadza i czy masz jakieś cele, które chciałbyś omówić. Zachęci Cię do mówienia otwarcie o swoich problemach. Psycholog będzie słuchał  i robił notatki podczas rozmowy. Nie będziesz krytykowany i oceniany. Psycholog nie będzie Ci przerywał. Twoja rozmowa z psychologiem będzie całkowicie poufna. Jest to wyjątkowy, unikalny typ rozmowy, w którym możesz powiedzieć dokładnie to, co czujesz - całkowita szczerość, bez obawy, że zranisz czyjeś uczucia, zniszczysz czyjś związek lub zostaniesz w jakikolwiek inny sposób ukarany.

Niektórzy psycholodzy mogą dać pacjentom zadanie domowe do wykonania po sesji. Podczas następnej sesji możesz podzielić się swoimi postępami i zająć dowolnymi obszarami, w których poczułeś się sfrustrowany, utknąłeś lub zrezygnowałeś.

Oczywiście, każdy psycholog jest inny, każdy pacjent jest wyjątkowy, a każda relacja psycholog-pacjent jest również odrębna, co oznacza, że nie ma uniwersalnego opisu sesji terapeutycznej.

Materiał przygotowany przy współpracy z Gabinetami Rozwoju więcej na: psychoterapia Kraków i Gabinetyrozwoju.pl.