Przyczyny i objawy nowotworu tarczycy

To nowotwór zaliczany do 1% nowotworów złośliwych, jakie występują u człowieka. To najczęściej występujący nowotwór złośliwy jeżeli chodzi o gruczoły wewnętrzne. Częściej na raka tarczycy chorują kobiety, aniżeli mężczyźni. Są to osoby dorosłe. Dane pokazują, że w Polsce zwiększyła się zachorowalność na tą chorobę. To choroba z dość optymistycznymi rokowaniami. 25 maja przypada Światowy Dzień Tarczycy.

Przyczyny nowotworu

Udowodniono, że rak tarczycy uwarunkowany jest od ilości jodu, mieszczącego się w codziennych posiłkach. Niedobór jody sprzyja pojawianiu się pęcherzykowego raka tarczycy. Dziedziczenie tej choroby występuje w sytuacji pojawienia się raka rdzeniastego. Czynniki, które mogą powodować tę chorobę to kobieta między 20, a 50 rokiem życia, wystawianie szyi na promieniowanie jonizujące, zbytnie dawkowanie jodu, dziedziczne występowanie mnogiej gruczolakowatości wewnątrzwydzielniczej, zespoły Pendreda, Cowden, Gardnera, dziedziczna polipowatość gruczolakowata oraz mutacja punktowa protogenu RET. Spotykane są różne rodzaje tej choroby: nowotór brodawkowaty (wariant klasyczny), wariant pęcherzykowy, typ wysokokomórkowy raka tarczycy (rzadko występujący) oraz rak rdzeniasty tarczycy (MTC, 25-30% to nowotwory dziedziczone, stąd zaleca się wykonanie badania molekularnego genu RET). Większe ryzyko zachorowania na raka tarczycy ma posiadanie takich genów jak CHEK2 multipleks oraz CHEK 2 del5395.

Przyczyny i objawy nowotworu tarczycy

Objawy choroby

Podejrzenie występowania raka mogą wywołać następujące objawy: guz, zlokalizowany na szyi lub wole, znajdujące się na tarczycy, wzrastające szyjne węzły chłonne, które nie są wywołane infekcją, raptowne zwiększenie się długoletniego wola, a także nagłe pojawienie się duszności, chrypki i dysfagii. Warto wiedzieć, że wcześnie wykryty rak tarczycy daje bardzo dużo szans na wyleczenie. Jednak bardzo trudno jest wykryć te początkowe objawy, gdyż zwykle są one niewidoczne lub nie są na tyle specyficzne, co skutkuje tym, że zwykle diagnoza występuje już w bardzo późnym stadium choroby.