Czy warto robić zakupy w sklepie ze zdrową żywnością?

Pierwsze sklepy ze zdrową żywnością zaczęły pojawiać się w Polsce już kilkanaście lat temu. Jednak wówczas zainteresowanie produktami ekologicznymi było w zasadzie żadne. Dlatego wiele takich placówek zamknięto niedługo po ich otwarciu. Dzisiaj świadomość społeczeństwa w kwestii zdrowego odżywiania jest jednak coraz większa. Dlatego sklepów z żywnością ekologiczną jest coraz więcej. Czy warto robić w nich zakupy?

Żywność ekologiczna zdrowsza niż tradycyjna

Obecnie coraz bardziej stawia się na rozwiązania ekologiczne, także w zakresie szeroko rozumianej produkcji spożywczej. Okazuje się bowiem, że sztuczne nawożenie, stosowanie pestycydów i różnego rodzaju pasz nasączonych antybiotykami to nie są rozwiązania dobre dla naszego zdrowia. Coraz częściej oskarża się pokarm pełen konserwantów oraz sztucznych dodatków smakowych, aromatyzujących i barwiących o powodowanie alergii i chorób cywilizacyjnych, także nowotworowych. Wydawać się więc może, że nikogo nie trzeba przekonywać do zdrowego, ekologicznego jedzenia. W końcu nie bez powodu mówi się – jesteś tym, co jesz. Zatem niewątpliwie warto robić zakupy w sklepie ze zdrową żywnością i odpowiednio się odżywiać. Tymczasem wciąż wiele osób wybiera żywność wysoko przetworzoną. Stawiają oni na ilość, ale nie na jakość.

Co oferuje sklep ze zdrową żywnością?

Okazuje się, że wbrew powszechnemu przekonaniu sklep ze zdrową żywnością to miejsce, gdzie zakupić można naprawdę wiele różnego rodzaju produktów. Niektórym wydaje się, że rodzajów zdrowej żywności jest niewiele, przez co sklep taki nie może zbyt wiele zaproponować, jednak są to zdecydowanie błędne przekonania. Co więcej, wiele z produktów dostępnych w sklepie ze zdrową żywnością jest niedostępnych w tradycyjnych sklepach i supermarketach. O jakich produktach w tym przypadku mowa?

W sklepach z żywnością ekologiczną zakupić można m.in. słodziki, ale w wersji eko np. ksylitol, stewię czy erytrytor. Są to zdrowsze zamienniki tradycyjnego cukru. Wprawdzie ich ceny zwykle są nieco wyższe, ale za to słodziki te są zdecydowanie mniej kaloryczne oraz pozbawione szkodliwych składników. Sięgać po nie mogą nawet osoby zmagające się na co dzień z cukrzycą. W sklepach ze zdrową żywnością jest też na ogół spory wybór różnego rodzaju mąk np. kukurydzianych czy kokosowych. Polecane są one miłośnikom zdrowego odżywiania i osobom, które mają w planach zrzucenie zbędnych kilogramów.

Co jeszcze znajdziemy w sklepie ekologicznym?

Oczywiście oferta tego typ sklepów jest o wiele szersza i bardziej rozbudowana. Dostać w nich można bez większego problemu różnego rodzaju żywność ekologiczną i bezglutenową, ale także naturalne suplementy diety oraz organiczne kosmetyki czy przyjazne dla środowiska naturalnego środki czyszczące. Asortyment nie ogranicza się więc często tylko do samych artykułów spożywczych.

Czy są tak naprawdę kosmetyki ekologiczne? Nie są to jedynie produkty wykonywane ze składników naturalnych. W tym przypadku znaczenie ma również uprawa roślin, które są niezbędne do pozyskania olejków czy wyciągów. Wszystko to musi przebiegać bez szkody dla środowiska naturalnego.Czy warto robić zakupy w sklepie ze zdrową żywnością?