Dobre okulary na rower

Niezależnie od tego, czy jazda na rowerze służy nam, jako środek transportu do codziennego przemieszczania się, sporadycznych wycieczek, czy też jest stałym elementem naszej aktywności fizycznej, oraz stylem życia, to zawsze równie ważne będzie nasze bezpieczeństwo i komfort jazdy. Nie zapominajmy zatem o naszych oczach. Odpowiednie okulary na rower, są bardzo istotnym akcesorium, nie tylko z uwagi na ochronę przed słońcem, ale także i ciałami obcymi, takimi jak piasek, pył czy owady. Jak zatem wybrać odpowiednie okulary?

Częsty dylemat - jakość vs cena?

Dla niektórych, podstawowym kryterium przy wyborze okularów, będzie budżet, jakim dysponują. Dla innych, ważna będzie głównie wygoda użytkowania i posiadane atesty. Nie zmienia to jednak faktu tego, że wspólne cechy wszystkich okularów na rower, to odpowiednie dopasowanie do użytkownika. Jest to trafne spostrzeżenie, ponieważ co nam po okularach, które będą miały wymagane atesty, ale nie będą wygodne w użytkowaniu? Jak zatem spośród tylu różnych modeli wybrać te, odpowiednie dla siebie?

Dobre okulary na rower

Dokonanie wyboru

Na początku, najlepiej jest przymierzyć kilka par. Można w ten sposób określić kształt oprawek, który najbardziej nam odpowiada i tym samym zawęzić nieco pole poszukiwań. Dobrze dobrane okulary nie powinny uciskać, ale nie mogą też być zbyt luźne. Co ważne, wiele modeli posiada regulowane noski, co pozwala łatwiej dopasować je do kształtu twarzy.

Kolejnym kryterium wyboru okularów, może być ich soczewka. Na rynku dostępnych jest kilka rodzajów soczewek:

  • filtry UV chronią nasze oczy przed promieniami słonecznymi,
  • polaryzacja ograniczanie odbicia i refleksów, które mogą męczyć wzrok,
  • soczewki fotochromatyczne dopasowują się do natężenia światła,
  • korekcyjne, przeznaczone dla osób posiadających wadę wzroku.

Warto zaznaczyć, że wymienione rodzaje soczewek nie wykluczają się wzajemnie. Jednak, jeśli kryterium ceny okularów na rower jest decydujące, to zapewne łatwiej będzie dokonać zakupu, biorąc pod uwagę powyższe informacje, zawężając jednocześnie pole wyboru, do konkretnych widełek cenowych.