Bajaj - rosnąca potęga z Indii

Miłośnicy motoryzacji znają firmę Bajaj jako giganta na rynku motocyklowym. Indyjska firma od dekad podbija świat produktami, które tkwią w marzeniach niejednego zwolennika jazdy z dreszczykiem. Jednym z bardziej znanych osiągnięć firmy jest motocykl Dominar 400, który od niedawna podbija również rynek europejski.

Pojazd z potencjałem

Premiera motocykla bajaj dominar pozytywnie zaskoczyła zwolenników miejskiej jazdy. Model Dominar 400 posiada silnik, którego moc to 35 KM przy 8000 obrotów/min. Osiągi możliwe są dzięki jednocylindrowemu silnikowi, który wyposażono w trzy świece zapłonowe. Płynną jazdę zapewnia 6-stopniowa skrzynia biegów, których redukcję wspomaga sprzęgło antyhoppingowe. Takie parametry gwarantują więc dynamiczną jazdę na poziomie prędkości 100-110 km/h.

Równie dobre wrażenie robi układ hamulcowy oraz ABS. Za skuteczne hamowanie odpowiedzialne są tarcze hamulcowe o średnicy 320 mm na przedniej osi oraz 230 mm na tylnej. Ramę pojazdu wykonano z lekkich stopów. Motocykl wyposażono w olejowo-gazowy amortyzator, dzięki czemu pojazd prowadzi się naprawdę przyjemnie. Kolejnym plusem jest wmontowane oświetlenie LED oraz zasięg nawet do 400 km. Marka Bajaj ustanowiła bardzo atrakcyjną cenę rynkową pojazdu, pozostawiając konkurencję daleko w tyle.

Bajaj - rosnąca potęga z Indii

Imponujące liczby

Firma Bajaj może pochwalić się doskonałymi wynikami na każdej płaszczyźnie. Znakomita technologia produkcji oraz umiejętne wykorzystanie japońskiej filozofii produkcji sprawiają, że firma niemal co minutę „zrzuca z taśmy” gotowy motocykl. W rezultacie mury fabryki rocznie opuszcza ponad 3,5 miliona pojazdów.

Motocykle marki Bajaj eksportowane są do 83 krajów na świecie, co sprawia, że firma jest znakomicie rozpoznawalna nie tylko przez największych fanów jednośladów. Bajaj notuje świetne rezultaty w kwestii całkowitego procesu produkcji. Firma szczyci się doskonałą organizacją pracy, wkładając potężny wysiłek w usprawnienia linii produkcyjnych. Władze firmy każdego roku przeznaczają ponad 22 miliony dolarów na dalszy rozwój oraz badania.

Bajaj w Polsce

Choć początki firmy datuje się na rok 1926, Bajaj od lat 40. notuje nieprzerwane pasmo sukcesów. Dziś jest to firma o ustabilizowanej pozycji na rynku, mogąca pochwalić się zaszczytnym trzecim miejscem pod względem produkcji motocykli na świecie.

Firma nie osiada na laurach, czego dowodem są ambitne plany wprowadzenia bajaj dominar na rynek europejski. Do osiągnięcia tego celu, indyjska potęga motoryzacji wyznaczyła polską firmę Romet, która ma znakomicie rozwiniętą sieć dystrybucji w Europie, a jej pracownicy mogą pochwalić się ogromnym zasobem wiedzy technicznej oraz wieloletnim doświadczeniem w tejże dziedzinie.

Firma Bajaj znana jest również jako partner wielu marek o światowym zasięgu. W indyjskich fabrykach Bajaj produkowane są części dla Husqvarny oraz austriackiej firmy KTM, a całkiem niedawno marka zawiązała współpracę z brytyjską marką Triumph. Kooperacja z pewnością skutecznie zwiększy sprzedaż produktów, dzięki którym obie marki będą jeszcze bardziej rozpoznawalne na europejskim kontynencie.