Sporty ekstremalne, które można uprawiać w Polsce

Siłą napędową dla miłośników sportów ekstremalnych jest adrenalina, która towarzyszy poszczególnym formom aktywnego spędzania czasu. Wiele osób ma zapewne swoją listę, którą skrupulatnie uzupełnia, gdy tylko pojawia się okazja do kolejnych doświadczeń ze sportami ekstremalnymi. W czołówce znajduje się kilka możliwości, które warto przetestować i sprawdzić, czy chce się je powtórzyć w przyszłości.

Sporty ekstremalne, które można uprawiać w Polsce

Wybór skoku na spadochronie

Do niedawna skok na spadochronie w Krakowie, czy innym mieście wzbudzał strach, panowało przeświadczenie, że jest to niebezpieczny sport. Taka bariera pojawia się w głowie wielu osób, które z jednej strony chciałyby spróbować, ale z drugiej jednak obawiają się. Tymczasem skok na spadochronie w Krakowie może wykonać każdy, kto nie ma przeciwwskazań lekarskich – na przykład chorego serca lub nie cierpi na epilepsję. Z pewnością znaczną większość może potwierdzić, że strach był nieuzasadniony, najgorsze jest odkładanie w czasie tego doświadczenia. Najlepsze w skoku jest to, że przez kilkadziesiąt sekund na ciało nie oddziałują żadne siły poza grawitacją, jest to wyłącznie swobodne spadanie. Odczuwa się wówczas pełną wolność, której nie można chyba porównać z innym życiowym doświadczeniem. Skon na spadochronie w Krakowie to ponadto możliwość podziwiania z bliska chmur, w przypadku gdy ich powłoka jest gęsta, w momencie skoku nie widzi się nawet ziemi. Takich wrażeń nie zapewni nawet lot samolotem, w którym od chmur oddziela pasażerów szyba. Jeżeli odczuwa się strach na myśl o samodzielnym skoku, zawsze można zrobić to w tandemie, z wykwalifikowanym instruktorem – pilotem. Uiszczając dodatkową opłatę, możliwe jest również udokumentowanie wyczynu zdjęciami lub filmem. Oczywiście przed skokiem odbywa się szkolenie, w ramach którego otrzymuje się wszystkie najważniejsze informacje – zarówno o sporcie, jak i sprzęcie.

Jak aktywnie spędzić czas?

Skok na spadochronie w Krakowie, lot paralotnią, a może wycieczka do parku linowego – niewątpliwie te opcje dostarczą adrenaliny i sprawią, że człowiek czuje się wyśmienicie. Ale to nie wszystkie możliwości, jest ich znacznie więcej. Każdy, kto ma w sobie jakiekolwiek blokady mentalne powinien się ich pozbyć, a pomocna w tym może być wspinaczka skalna. W Polsce warto udać się do Jury Krakowsko-Częstochowskiej, ale są też inne skały zapewniające dogodne do wspinaczki warunki. Decydując się na taki sport ekstremalny wymagane jest już doświadczenie, ponieważ są to zazwyczaj strome ściany, nierzadko pokryte lodem lub śniegiem. Jeżeli wspinaczka to nie to, odpowiedni może okazać się spływ pontonem po górskich rzekach, czyli rafting. Idealnym miejscem jest właśnie Kotlina Kłodzka. Tamtejsze rzeki są najlepiej przystosowane do spływów tratwami, kajakami oraz pontonami. Wybór środków jest oczywiście uzależniony od stopnia trudności w danych terenie. W Polsce uprawianie sportów ekstremalnych jest ułatwione, ponieważ nasz kraj ma dostęp zarówno do morza, jak i gór. Każdy amator wysokiego poziomu adrenaliny znajdzie coś odpowiedniego dla siebie.