5 miejsc na spokojny odpoczynek w Polsce

Polska stała się ulubionym celem podróży milionów turystów. Cieszy się ogromną popularnością o każdej porze roku. Od tętniących życiem plaż w Gdańsku, Gdyni i Sopocie, po odległe, dziewicze piękno Puszczy Białowieskiej, Ojcowskiego Parku Narodowego i Tatr, nasz kraj ma naprawdę wiele do zaoferowania. 

Tatry

Położone są w południowej Polsce, tuż przy granicy ze Słowacją. Są najwyższym i najbardziej spektakularnym pasmem górskim w Polsce. Najwyższą górą po polskiej stronie Tatr są Rysy. Liczą 2499 metrów npm. Zostały tutaj wytyczone różnorodne szlaki. Możesz wybrać łatwą trasę, długą, całodniową lub trudną, wymagającą pewnych umiejętności wspinaczkowych. Na krótkich i łatwych szlakach można wędrować z dziećmi. Dostępne są też dłuższe opcje. Wszystkie szlaki są piękne.

5 miejsc na spokojny odpoczynek w Polsce

Bieszczady

Chociaż cieszą się nieco mniejszą popularnością niż Tatry, są wspaniałym miejscem do uprawiania turystyki pieszej i obserwacji przyrody. Jeśli będziemy czujni, możemy zobaczyć niedźwiedzie brunatne, wilki, a nawet żubra. Turystów przyciągają oszałamiające widoki i samotne szlaki. 

Bieszczady stanowią część Karpat. Najwyższym szczytem jest Tarnica, sięgająca 1346 metrów. Najpopularniejszy szlak zaczyna się we wsi Wołosate. W Bieszczadach jest kilka miejsc, które koniecznie musisz zobaczyć. Nie chodzi tu tylko o szlaki turystyczne, ale również o wspaniałe jeziora i zabytkowe drewniane cerkwie. Dużą popularnością cieszy się też bieszczadzka kolejka leśna. Jest unikatowa na skalę europejską. Tylko w 2014 roku przejechało nią 102 tysiące pasażerów. 

Puszcza Białowieska

To największa i ostatnia pozostałość pierwotnego lasu w Europie. Żyje w niej ponad 800 żubrów. W bioróżnorodnym lesie na pograniczu Polski i Białorusi rosną różne gatunki drzew, w tym 500-letnie dęby. Jeśli będziesz ostrożny, możesz tutaj zobaczyć żubry, jelenie, rysie, wilki i orły. Pamiętaj, że obszar chroniony możesz zwiedzać tylko z przewodnikiem. Przez puszczę prowadzą liczne ścieżki rowerowe. Koniecznie zobacz też rezerwat żubrów. 

Białystok

W Białymstoku znajdują się dosłownie setki historycznych budynków, z których 150 to zabytki architektury. Do największych atrakcji można zaliczyć Pałac Branickich, Pałac Lubomirskich i neogotycką Katedrę Najświętszej Maryi Panny. 

W pobliżu miasta znajduje się wiele uroczych wiosek i miasteczek, w tym Choroszcz, w którym znajduje się arystokratyczny dom letni Branickich oraz Knyszyn, uwielbiany przez króla Zygmunta Augusta. W pobliżu znajduje się Białowieski Park Narodowy, Narwiński Park Narodowy i Bagna Biebrzańskie.

5 miejsc na spokojny odpoczynek w Polsce

Ojcowski Park Narodowy

Jest jednym z najmniejszych parków narodowych w Polsce. Znajduje się w malowniczych Dolinach: Sąspowskiej  i Prądnika. Charakteryzuje się wapiennymi klifami i formacjami skalnymi, głębokimi wąwozami, ciemnymi jaskiniami i gęstymi lasami. Do najbardziej znanych skalnych cypli można zaliczyć Bramę Krakowską, Maczugę Herkulesa i Igłę Deotyma. Przy okazji warto też odwiedzić Zamek w Ojcowie, zwany również Kazimierzowskim. W Pieskowej Skale znajduje się Renesansowy Zamek.