Poznaj domowe sposoby na zwalczenie bólu kolan

Wiele osób na co dzień boryka się z bólem kolan. Powodem często jest przeciążenie stawów kolanowych, stan zapalny lub drobny uraz. Silny ból w kolanie, a także taki, który nie ustępuje po wielu dniach trzeba skonsultować z lekarzem. Niewielki ból kolan można jednak pokonać domowymi sposobami. Oto kilka z nich.

Ulga dla kolan - zminimalizuj obciążenie

Gdy odczuwamy pierwszy, nawet drobny ból w kolanach, warto zmniejszyć swoją aktywność. Przyczyną bólu może być bowiem zmęczenie tego obszaru układu kostno-mięśniowego organizmu. Staw kolanowy na co dzień ciężko pracuje, przenosząc obciążenia związane z chodzeniem, bieganiem, czy przenoszeniem większych ciężarów. Warto dać kolanom i pozostałym częściom organizmu niech odpoczynku i gdy pojawi się ból w kolanach znacząco zmniejszyć swoją aktywność. Dodatkowo ból można złagodzić stosując okłady chłodzące. W tym celu można użyć specjalnego kompresu wypełnionego żelem, lub zastosować domowy sposób - zimny przedmiot owinąć materiałem (na przykład szmatką kuchenną lub ręcznikiem)  i przyłożyć do obolałego miejsca.

Poznaj domowe sposoby na zwalczenie bólu kolan

Sól Epsom i gorąca kąpiel

Epsom jest solą zawierającą wiele związków magnezu oraz siarki. Mają działanie rozluźniające i łagodzą ból m.in. statów. W celu zmniejszenia bólu kolan warto zastosować gorącą kąpiel z dodatkiem tej soli. To odpoczynek dla stawów i relaks dla całego ciała, a dodatkowe działanie przeciwbólowe. Do wanny wypełnionej ciepłą wodą należy wsypać 1-2 szklanki soli Epsom. Po kąpieli trzeba się dokładnie opłukać. Tej leczniczej soli nie powinno się łączyć z chemią i kosmetykami - podczas takiej kąpieli lepiej nie stosować mydła lub szamponu.

Nawodnienie organizmu ma ogromny wpływ na prawidłowe działanie stawów

Do poprawnego funkcjonowania całego organizmu niezbędne jest prawidłowe nawodnienie. Dorosły człowiek powinien dziennie wypijać około dwa litry wody, ta ilość wzrasta w upalne dni. Także stawy potrzebują odpowiedniego nawodnienia do właściwego funkcjonowania. W przypadku braku odpowiedniej ilości płynów dostarczanych organizmowi, ich stan może się pogorszyć. Dobre nawodnienie może w naturalny sposób przywrócić kolana do dobrej formy.