Jak zdiagnozować raka piersi?

Badania przesiewowe polegają na wykryciu raka piersi we wczesnym stadium, kiedy zmiany są jeszcze zbyt małe, by je wyczuć lub zobaczyć. W ten sposób zwiększają szansę na wyleczenie. Zmniejsza się jednocześnie ryzyko mastektomii (usunięcie piersi) lub chemioterapii, jeśli nowotwór złośliwy zostanie wcześnie zdiagnozowany.

Popularne rodzaje testów związanych z rakiem piersi

Badania przesiewowe (takie jak coroczna mammografia) jest przeprowadzona rutynowo u zdrowych kobiet, u których nie podejrzewa się raka piersi. Pozwala wcześnie wykryć nowotwór, zanim pojawią się jakiekolwiek objawy. Zwykle zwiększa szansę na wyleczenie.

Testy diagnostyczne (np. biopsja) przeprowadzane są wtedy, gdy wystąpiły niepokojące objawy lub wynik badań przesiewowych jest pozytywny. Służą do zebrania dodatkowych informacji na temat raka. Pomaga też wybrać odpowiedni sposób leczenia.

Po zdiagnozowaniu nowotworu złośliwego piersi wykonuje się wiele testów w trakcie terapii i po niej. Pozwalają monitorować skuteczność leczenia. Można je wykorzystać do sprawdzenia wszelkich oznak nawrotu.

Jak zdiagnozować raka piersi? 

USG piersi

Warto pamiętać, że usg piersi warszawa jest badaniem obrazowym. Wysyła fale dźwiękowe o wysokiej częstotliwości przez pierś i przekształca je w obraz na ekranie. Badanie ultrasonograficzne jest testem przesiewowym w kierunku raka piersi. Należy go traktować jako uzupełnienie innych testów. 

USG pozwala stwierdzić, czy nieprawidłowość jest stała (na przykład łagodny włókniak lub rak), czy wypełniona płynem (na przykład torbiel).

Mammografia

Jest prawdopodobnie najważniejszym narzędziem diagnostycznym raka piersi. Mammografię stosuje się od ponad 50 lat. Jest bezbolesna i dość dokładna. W przypadku kobiet o średnim ryzyku należy przeprowadzać coroczne badania przesiewowe, począwszy od 40 roku życia. 

Mammografy diagnostyczne różnią się od mammografów przesiewowych. Koncentrują się na uzyskaniu dodatkowych informacji na temat określonego obszaru (lub obszarów), zwykle z powodu podejrzanego wyniku badania przesiewowego lub niepokojącego guzka.

MRI piersi (rezonans magnetyczny)

To technologia, która wykorzystuje pole magnetyczne i fale radiowe do tworzenia szczegółowych obrazów przekroju wnętrza ciała. Nie wykorzystuje promieni rentgenowskich. Dlatego nie wiąże się z żadną ekspozycją na promieniowanie.

Badanie fizykalne piersi

To staranne ręczne badanie piersi przez lekarza. Pomaga znaleźć grudki, które kobieta może pominąć podczas samodzielnego sprawdzania.

Niektóre nieprawidłowości może wykryć tylko specjalista. Chodzi tutaj przede wszystkim o grudki, pogrubienia i asymetrię (różnicę w wyglądzie między dwiema piersiami). 

Testy markerów krwi

Lekarz może zlecić badania krwi na obecność markerów raka/nowotworów. Białka i krążące komórki nowotworowe to dwa rodzaje markerów, które można zmierzyć. Guz nowotworowy często wytwarza we krwi określone białko. Służy jako marker raka. 

Takie badania można wykonać przed rozpoczęciem leczenia. Pozwalają zdiagnozować raka piersi. Ustalają, czy nastąpiły przerzuty. Można je również wykonać w czasie leczenia. Sprawdzają, czy rak zareagował na terapię. Takie badania wykonuje się też po leczeniu. Pozwalają wykryć ewentualny nawrót.