Najważniejsza zasada kobiecości – dbaj o swoje zdrowie intymne!

Kobiecość to znacznie szersze i bardziej pojemne pojęcie niż tylko sama zgrabna sylwetka, długie włosy, kobiecy sposób poruszania się oraz staranny makijaż. Oprócz tych atrybutów kobiecość obejmuje bowiem także świadomą troskę o swoje ciało, zdrowie oraz dobre samopoczucie. Niezwykle istotne, aczkolwiek często pomijane przez współczesne przedstawicielki płci pięknej, jest także dbanie o zdrowie intymne. Nasz układ rozrodczy jest bowiem najważniejszą częścią kobiecości, której na co dzień należy się specjalne traktowanie!

Probiotyki w trosce o kobiece zdrowie intymne

Żyjemy w czasach, w których możemy łatwo zadbać o zdrowie naszego układu moczowo-płciowego. Nie ma bowiem problemów, aby utrzymywać prawidłową higienę ciała oraz odpowiednio niskie pH pochwy. Prawidłowe pH w okolicach intymnych doskonale chroni naszą kobiecość przed chorobotwórczymi bakteriami i grzybami. Jego utrzymanie i przywrócenie zapewniają probiotyki.

Spośród dostępnych w aptekach produktów najlepiej wybierać preparaty ze szczepami bakterii wyizolowanymi z konkretnych populacji. Najodpowiedniejsze będą probiotyki z bakteriami z rodzaju Lactobacillus. Należą one do gatunku plantarum, fermentum oraz grupy acidophilus i świetnie odbudowują florę bakteryjną pochwy oraz skutecznie zwalczają bakterie i grzyby wywołujące infekcje intymne.

Dbając o swoje zdrowie intymne szczególnie warto sięgnąć po produkty zwierające w jednym trzy szczepy bakterii: Lactobacillus gasseri 57C, Lactobacillus plantarum 57B, Lactobacillus fermentum 57A. Według badań naukowych przeprowadzonych w Katedrze Mikrobiologii Collegium Medicum Uniwersytetu Jagiellońskiego wykorzystanie tych trzech szczepów zapewnia bowiem skuteczną ochronę przez zakażeniami układu rozrodczego. Ich działanie opiera się bowiem na hamowaniu rozwoju takich parogenów, jak Escherichia coli, Enterococcus faecalis, Gardnerella vaginalis, Staphylococcus aureus, Prevotella bivia, Streptococcus agalactiae i Candida albicans. Taki potrójny probiotyk doskonale naśladuje więc naturalną florę bakteryjną pochwy.

Aktywność seksualna a zdrowie intymne kobiet

Nasza kobiecość to także możliwość czerpania satysfakcji ze współżycia seksualnego. Aktywność seksualna wiąże się jednak z pewnym ryzykiem, które obejmuje nie tylko możliwość zajścia w nieplanowaną ciążę i choroby przenoszone drogą płciową, ale także infekcje i zakażenia intymne. Panie, które regularnie stosują antykoncepcję hormonalną narażone są z kolei na zmiany hormonalne, które również wywierają negatywny wpływ na równowagę mikrobiologiczną pochwy.

Wzrost pH w pochwie związany jest także z korzystaniem z innej metody zapobiegania ciąży, a mianowicie z wkładek domacicznych. Wraz ze spadkiem liczby bakterii kwasu mlekowego zmienia się bowiem pH pochwy oraz rośnie ryzyko zakażeń intymnych.

Na infekcje intymne szczególnie narażone są także kobiety, których partner nie używa prezerwatyw – bez nich do pochwy dostają się bowiem bakterie. Sperma z kolei ma odczyn pH obojętny, przez co ma zdolność do podwyższania pH pochwy, co także przyczynia się do namnażania bakterii i grzybów wywołujących infekcje intymne.

Najważniejsza zasada kobiecości – dbaj o swoje zdrowie intymne!

Skąd biorą się infekcje intymne?

Infekcje intymne są codziennością wielu kobiet – według badań statystycznych aż 75% kobiet miało z nimi do czynienia przynajmniej raz w życiu. O infekcje jest szczególnie łatwo, kiedy pH panujące w pochwie jest podwyższone w stosunku do prawidłowego. Ich objawem jest m. in. pieczenie i świąd w okolicach intymnych oraz zmiana ilości, zabarwienia i zapachu wydzieliny z dróg rodnych.

Pojawieniu się infekcji intymnych sprzyja także nieprawidłowa higiena (np. mycie okolic intymnych zwykłym mydłem lub irygacje pochwy), osłabienie odporności, stosowanie antybiotyków doustnych bez probiotyków, przewlekły stres oraz noszenie bielizny ze sztucznych tkanin i obcisłych spodni.

Codzienne dbanie o swoje zdrowie intymne to najlepsza gwarancja dobrego samopoczucia oraz pewności siebie. Warto więc troszczyć się o swoją kobiecość dbając nie tylko o swój wygląd, ale także o prawidłowy stan i zdrowie okolic intymnych. Utrzymanie odpowiednio niskiego pH pochwy pomoże bowiem ustrzec się przed zakażeniami układu moczowo-płciowego oraz zapewni odpowiednie nawilżenie, co przedłoży się także na bardziej satysfakcjonujące doznania seksualne. Wszystko to zapewni nam dobry probiotyk!