Dieta zalecana przy refluksie

Refluks to bardzo nieprzyjemne dolegliwości ze strony układu pokarmowego. Przy objawach takich jak zgaga, bóle brzucha, pieczenie za mostkiem wskazana jest właściwa dieta. Przy doborze odpowiednich składników, wszelkie dolegliwości mogą ustąpić w całości i przynieść ulgę.

Dieta zalecana przy refluksie

Znaczenie diety przy refluksie

Wdrożenie diety leczniczej u osób zmagających się z refluksem pozwala na całkowite wyleczenie. Przyzwyczajenia żywieniowe warto zatrzymać na dłużej, na wypadek wystąpienia innych schorzeń układu pokarmowego. Pierwszą i najważniejszą zasadą jest lekkostrawność wszystkich posiłków, tak by nie obciążać żołądka. Podrażnienia bardzo często są wywoływane między innymi przez owoce cytrusowe, wyroby czekoladowe oraz warzywa z rodziny cebulowatych. Stosowanie się do tej zasady pozwoli na odniesienie samych korzyści dla obecnego i przyszłego samopoczucia. W leczeniu refluksa rekomenduje się także rezygnację z picia alkoholu, kawy oraz mocnej herbaty. Na liście znajdują się również napoje słodzone i gazowane. Wszystko to sprzyja zarzucaniu treści pokarmowych do przełyku.

Przygotowywanie potraw dla osób z refluksem

W menu osób walczących z refluksem powinny znaleźć się produkty mleczne, drobiowe, wołowe oraz rybne. Dzięki zawartym w nich składnikom odżywczym, czyli między innymi białku są całkowicie bezpieczne. Mile widziane są ponadto mleko, ziemniaki oraz pieczywo pszenne. Istotny jest ponadto sposób przygotowywania poszczególnych dań. Najbardziej korzystne dla układu pokarmowego są potrawy gotowane na parze, duszone oraz smażone bez zastosowania tłuszczu. Ilość posiłków w ciągu dnia powinna wynosić do maksymalnie sześciu, ale wskazane jest spożywanie niewielkich porcji. Przejadanie się niestety nie służy naszemu organizmowi, a już na pewno nie układowi pokarmowemu. Każdy kęs musi być dokładnie przeżuwany, bez zbędnego pośpiechu. Dietetycy są zgodnie również co do utrzymywania wyprostowanej pozycji po jedzeniu, odradza się leżenie bezpośrednio do spożytym posiłku. Wszystkie powyższe wskazówki powinny pomóc w walce z refluksem, a nawet wyeliminować ten problem na stałe.