Defibrylator AED – bądź w pogotowiu

W każdej chwili obok ciebie może rozegrać się dramatyczna sytuacja, w której dojdzie u kogoś do Nagłego Zatrzymania Krążenia. Wówczas najlepiej zachować zimną krew i szybko wezwać pogotowie, w tym samym czasie rozglądając się za defibrylatorem AED.

Liczy się czas

Jak rozpoznać NZK? Osoba, u której doszło do nagłego zatrzymania krążenia przestaje oddychać, traci przytomność, a jej puls jest niewyczuwalny. Do takiej sytuacji może dojść z wielu przyczyn. Jeśli nastąpiło to w miejscu publicznym, należy niezwłocznie podjąć działania, mające na celu przywrócenie prawidłowej akcji serca. Tutaj czas jest na wagę złota, ponieważ każda upływająca minuta obniża szanse na uratowanie ludzkiego życia o kolejne 10 procent. Poszkodowany ma największe szanse na przeżycie w pierwszych 3 minutach po utracie przytomności, o ile podjęta zostanie resuscytacja krążeniowo-oddechowa bądź zastosuje się defibrylator AED.

Jak działa defibrylator AED?

Ten niewielkich rozmiarów defibrylator serca to w pełni zautomatyzowane, przenośne urządzenie, którego zadaniem jest przywrócenie prawidłowej pracy serca. Aby odpowiednio przeprowadzić czynności reanimacyjne z zastosowaniem defibrylatora AED, należy umieścić jego elektrody na klatce piersiowej poszkodowanego. Dalsze instrukcje dotyczące postępowania będą pojawiać się na wyświetlaczu, a także w formie poleceń głosowych. Z urządzenia będą w stanie skorzystać również osoby nieposiadające kwalifikacji medycznych.

Elektrody umieszczone na klatce piersiowej poszkodowanego dokładnie analizują rytm serca, na podstawie którego odbywa się samodzielna reakcja defibrylatora. Po uprzedniej analizie urządzenie doprowadza do wyładowania elektrycznego o określonej mocy.

Gdzie można znaleźć defibrylator AED?

Sprzęt ratujący ludzkie życie rozmieszczony jest w najbardziej zaludnionych punktach w większości polskich miast. Lokalizację defibrylatorów można bez problemu odnaleźć w Internecie. Zazwyczaj znajdują się one na dworcach, lotniskach, w placówkach medycznych, w niektórych miejscach pracy czy w urzędach. Ilość defibrylatorów w Polsce nie jest jeszcze tak imponująca jak np. w Japonii, gdzie umieszcza się je nawet przy automatach ze słodyczami. Jednakże, dzięki rosnącej popularności ogólnopolskiego programu „Ratuj z sercem”, liczba defibrylatorów AED systematycznie wzrasta.

Defibrylator AED – bądź w pogotowiu

Ważne informacje

Oto kilka istotnych faktów, które należy wiedzieć przed zastosowaniem defibrylatora:

  • Urządzenie nie może mieć styczności z cieczą i musi być stosowane w suchym otoczeniu. Nie wolno używać go w miejscu, gdzie pada deszcz, ciało poszkodowanego leży w kałuży, lub jest mokre. Przed nałożeniem elektrod należy upewnić się, czy klatka piersiowa osoby reanimowanej jest sucha
  • Urządzenie nie może być stosowane u dzieci poniżej pierwszego roku życia
  • Urządzenie może być stosowane u kobiet w ciąży

Mapa automatycznych defibrylatorów zewnętrznych dostępna jest w Internecie, a także w kilku aplikacjach mobilnych. Pamiętaj, by postępować zgodnie z poleceniami urządzenia – w grę wchodzi przecież ludzkie życie.