Dlaczego warto wybrać dobrego psychologa?

Bez względu na problemy, z jakimi się borykasz, psycholog może pomóc Ci je rozwiązać. Wiele osób denerwuje się przed pierwszą wizytą. Nie pozwól, by strach Cię sparaliżował. Zapoznaj się ze wskazówkami, które pomogą pokonać lęk.

Czy rzeczywiście wizyta u psychologa jest potrzebna?

Skorzystaj z pomocy psychologa, jeśli czujesz się przytłoczony i nie możesz sam sobie poradzić ze swoimi problemami. Wtedy skonsultuj się ze specjalistą, który pomoże pozbyć się kłopotów. Pomoc profesjonalisty jest niezbędna, gdy masz ciężkie i uporczywe problemy, utrudniające funkcjonowanie w pracy, domu, szkole i życiu towarzyskim.

 Dlaczego warto wybrać dobrego psychologa?

Jak mogę znaleźć psychologa?

Psycholodzy pracują w różnych miejscach, przede wszystkim prywatnych gabinetach, szpitalach, przychodniach, szkołach i uczelniach. Istnieje kilka sposobów na znalezienie dobrego psychologa. Możesz poprosić o radę przyjaciela lub członka rodziny. Być może znają jakiegoś specjalistę. Lekarz rodzinny może Ci wskazać psychologa. Możesz też poszukać w Internecie.

Jak psycholog może pomóc?

Psychoterapia najczęściej odbywa się indywidualnie, ale może również obejmować terapię grupową, w zależności od Twoich problemów. Do najpopularniejszych rodzajów terapii możemy zaliczyć terapię poznawczo-behawioralną i psychodynamiczną. Badania naukowe wykazały, że terapia jest skuteczna w łagodzeniu wielu problemów. Czasami psycholodzy mogą współpracować z psychiatrami, aby włączyć leczenie farmakologiczne. Kluczem terapii jest współpraca pacjenta i psychologa.

 Dlaczego warto wybrać dobrego psychologa?

Jak wygląda pierwsza wizyta?

Typowa wizyta lub sesja trwa 45-60 minut. Psycholog zapyta o to, dlaczego do niego przyszedłeś. Zada również pytania o stan zdrowia. Wyjaśni, jak będzie przebiegać i jakie są spodziewane efekty. Wyznaczy też harmonogram spotkań. Będzie też czas na zadawanie pytań. W niektórych przypadkach psycholog może Cię skierować do innego specjalisty, który zapewni bardziej ukierunkowane leczenie. Pomimo niepokoju i stresu, jakie mogą się pojawiać przed pierwszą wizytą, ważne jest, abyś nie zrezygnował. Szukając pomocy, zrobisz pierwszy krok w kierunku osiągnięcia swoich celów i uczynienia życia bardziej satysfakcjonującym.