Co to jest taśma kinezjologiczna, jakie ma korzyści i zastosowanie?

Wiele osób słyszało już wcześniej o taśmie kinezjologicznej. Być może widziałeś ją u sportowców, ale nie jesteś pewien, do czego w zasadzie służy. Różni się od innych taśm. Stosowana jest na kontuzje lub obolałe mięśnie.

Co to jest taśma kinezjologiczna, jakie ma korzyści i zastosowanie?

Czym jest taśma kinezjologiczna?

Taśma kinezjologiczna to cienka, wodoodporna i elastyczna taśma bawełniana z klejem akrylowym po jednej stronie. Nie zawiera lateksu. Może być noszona przez kilka dni, czasami nawet przez tydzień. Pod względem grubości i elastyczności bardzo przypomina ludzką skórę. Zapewnia doskonałe wsparcie stawom i mięśniom. Przyspiesza naturalny proces gojenia organizmu. Oferuje również rozszerzoną manipulację tkankami miękkimi. W ten sposób zwiększa skuteczność ćwiczeń i zabiegów fizjoterapeutycznych.

Kto powinien używać taśmy?

Taśma kinezjologiczna cieszy się dużą popularnością. Przede wszystkim dlatego, że jest wszechstronna i łatwa w aplikacji. Polecana jest sportowcom, młodym atletom, biegaczom oraz osobom z urazami mięśni lub stawów. Można ją nosić między sesjami terapeutycznymi, aby zmaksymalizować efekty terapii. Nie przeszkadza w codziennych czynnościach. Sportowcy stosują ją przed zawodami, aby zapewnić mięśniom dodatkowe wsparcie. 

W jakich przypadkach warto ją stosować?

Warto stosować kinesiotaping wszędzie tam, gdzie występują bóle tkanek miękkich lub mięśni. Najczęściej stosują się ją w następujących dolegliwościach:

  • duży problem z tkankami miękkimi, np. skręcenia mięśni, szczepy więzadeł i krwiaki,
  • obrzęk stawów,
  • niskie napięcie mięśniowe lub osłabienie mięśni,
  • stany ogólnoustrojowe (fibromialgia, reumatoidalne zapalenie stawów i toczeń),
  • tendinopatie,
  • wsparcie po złamaniu,
  • bóle u nastolatków, wynikające z tego, że rosną,
  • zła postawa.

Co to jest taśma kinezjologiczna, jakie ma korzyści i zastosowanie?

Wskazówki dla fizjoterapeutów

Upewnij się, że dokładnie zdiagnozowałeś pacjenta, aby wybrać odpowiedni sposób leczenia. Nie nakładaj taśmy na fragment skóry, który jest zadrapany, skaleczony, poparzony przez słońce, podrażniony lub pojawiła się na nim wysypka. Przed aplikacją upewnij się, że skóra nie jest posmarowana kremem lub balsamem. Jeśli owłosienie zmniejsza przyczepność, konieczne może być przycięcie lub ogolenie okolicy. 

Skóra nie powinna być nadmiernie napięta przy naklejaniu taśmy. Jeśli pacjent wcześniej ćwiczył, upewnij się, że pot już wysechł. Jeżeli używasz taśmy na rolce, dokładnie odmierz i wytnij.

Upewnij się, że wszystkie krawędzie są zaokrąglone, wtedy nie będą się odklejać. Nie dotykaj klejącej strony taśmy kinezjologicznej po zdjęciu podkładu, ponieważ może się później odklejać. Po nałożeniu aktywuj krem wrażliwy na ciepło, pocierając jej powierzchnię. Przypomnij pacjentowi, aby powstrzymał się przez przynajmniej godzinę po aplikacji od treningu, pływania, kąpieli i prysznica. Poinformuj go, aby delikatnie osuszył ręcznikiem taśmę po ćwiczeniach, kąpieli, prysznicu lub pływaniu.

Taśma kinezjologiczna ma wiele zalet. Zapewnia wsparcie dla bolesnych mięśni. Stabilizuje kontuzjowane mięśnie podczas leczenia. Przedłuża efekty zabiegów fizjoterapeutycznych. Łagodzi obrzęki.