Lekarz ortopeda - czym zajmuje się ten specjalista?

Ortopeda bada, diagnozuje i leczy choroby układu mięśniowo-szkieletowego. Zajmuje się również urazami układu ruchu. Dba więc o kości, stawy, więzadła, mięśnie, ścięgna i nerwy.

HTO (High Tibial Osteotomy)

Podczas zabiegu lekarz nacina poziomo kość piszczelową w jej górnej części, wykonuje korektę osi (zwykle szpotawości). Na koniec odpowiednio ją stabilizuje materiałem zespalającym. W zależności od lokalizacji możemy wyróżnić osteotomię zamykającą i otwierającą. Najczęściej przeprowadza się ją u pacjentów, którzy skarżą się na ból w obrębie stawu udowo-piszczelowego kolana. W ten sposób można przenieść obciążenie z problematycznego, przyśrodkowego przedziału stawy na boczny i poprawić biomechanikę stawu. 

DFO (Distal Femoral Osteotomy)

Obejmuje dalszy odcinek kości udowej. Wykonuje się ją najczęściej w przypadku koślawości kolana. Przeciwwskazaniem do zabiegu może być wiek i nasilone zmiany zwyrodnieniowe stawu.

Lekarz ortopeda - czym zajmuje się ten specjalista?

Endoproteza biodra, kolana

Endoprotezoplastyka, znana również jako alloplastyka, polega na wymianie zmienionych chorobowo części stawów. Podczas zabiegu lekarz mocuje w stawie implanty składające się z głowy i panewki. Wspomniane elementy umieszcza na trzpieniu mocowanym w trzonie kości. Implanty najczęściej wykonane są z biokompatybilnych stopów metali, polietylenu lub ceramiki, które nie wywierają wpływu na ludzki organizm. Biorąc pod uwagę metodę implantacji, możemy wyróżnić trzy rodzaje endoprotez: cementową, bezcementową i hybrydową.

Paluch koślawy, Haluks

Częściej ten problem dotyczy kobiet niż mężczyzn. Do czynników zwiększających ryzyko palucha koślawego zaliczamy płeć, niewłaściwe obuwie, płaskostopie, geny, reumatyzm, wady anatomiczne stopy oraz wrodzone deformacje. Na samym początku pacjent nie odczuwa dyskomfortu, dopiero z biegiem czasu deformacja stopy staje się bolesna. Zwykle towarzyszą temu obrzęk, zaczerwienienie oraz ocieplenie bocznej strony stawu śródstopno-paliczkowego.

Uraz tkanek miękkich

Wiele czynności może prowadzić do uszkodzenia tkanek miękkich, pojawia się wtedy ból, zasinienie i obrzęk. Tego typu urazy klasyfikuje się następująco: stłuczenia (siniaki), skręcenia, naciągnięcia, zapalenie torebki stawowej, nadwyrężenia. 

Siniak to uszkodzenie tkanki miękkiej spowodowane najczęściej upadkiem, kopnięciem lub uderzeniem. Pojawia się wtedy ból, obrzęk i przebarwienie z powodu krwawienia do tkanki. Leczenie kontuzji obejmuje odpoczynek, zimne kompresy. W przypadku poważniejszego urazu warto wybrać się do specjalisty.

Lekarz ortopeda - czym zajmuje się ten specjalista?

Zapalenie ścięgna Achillesa

To częste schorzenie, które pojawia się wtedy, gdy duże ścięgno przebiegające z tyłu dolnej części nogi zostanie podrażnione i zaognione. Doświadczony lekarz ortopeda z Krakowa przypomina, że stan zapalny jest naturalną reakcją organizmu na uraz lub chorobę i często powoduje obrzęk, ból, zaczerwienienie. 

Chociaż ścięgno Achillesa może wytrzymać duże obciążenia związane z bieganiem, chodzeniem, skakaniem, czy wchodzeniem po schodach, jest również podatne na stan zapalny w wyniku nadmiernego obciążenia lub zwyrodnienia. Jeśli doświadczyłeś nagłego “trzaskania” w tylnej części łydki lub pięty, być może zerwałeś ścięgno Achillesa. Skontaktuj się wtedy niezwłocznie z lekarzem.