Domowe sposoby na urazy u dzieci

Urazy u dzieci są czymś naturalnym i zazwyczaj nie wymagają one hospitalizacji. Konieczna jest jednak pierwsza pomoc, która spowoduje, że uraz nie będzie rozprzestrzeniał i dziecko nadal będzie mogło oddać się beztroskiej zabawie. Jakie są domowe sposoby na takie problemy?

Co na stłuczenia?

Stłuczenia są jednym z najczęstszych urazów u dzieci. Jest spowodowane upadkiem lub silnym uderzeniem o twardy przedmiot. Na samym początku bywa ono bolesne, gdyż przez ciało przechodzi fala bólu. W takim momencie warto zmrozić miejsce stłuczenia, aby nie tylko złagodzić ból, ale również uniemożliwić powstania opuchlizny. Warto jednak pamiętać, że zmrożenie nie może odbywać się poprzez przyłożenie lodu bezpośrednio do ciała. Może to spowodować odmrożenia, co stanowi spory problem. Co, jeśli uśmierzyliśmy ból, ale opuchlizna się powiększa? Dobrym domowym sposobem jest przyłożenie liścia kapusty.

Domowe sposoby na urazy u dzieci

Co na złamania?

Złamania są bardzo poważnym urazem, który wymaga nagłej pomocy profesjonalistów. Jako rodzice możemy jedynie unieruchomić złamaną kończynę oraz bezpiecznie zawieść dziecko do szpitala. Tam zajmą się już tym profesjonaliści, który dokonają fachowej obserwacji problemu. Wśród dzieci dochodzi często do złamania "zielonej gałązki". Polega ona na przerwaniu okostnej z jednej strony, a nie na samym złamaniu kończyny. Jest to często mylony uraz ze złamaniem, gdyż ból jest bardzo podobny, jednakże skutki nie są tak bardzo opłakane, jak w przypadku tradycyjnego złamania.

Jak zapobiegać urazom?

Każde dziecko potrzebuje ruchu, a co za tym idzie, zawsze istnieje ryzyko, że ulegnie ono prędzej czy później jakiemuś urazowi. Oczywiście nie można dziecku zabronić zabawy, jednakże pamiętajmy o posiadaniu we własnym domu apteczki pierwszej pomocy. W ten sposób będziemy choć trochę spokojniejsi o nasze dzieci. W razie nagłych urazów będziemy mogli choć trochę uśmierzyć ból i zabezpieczyć ranę. Apteczka pomaga jednak nie tylko dzieciom. Znakomicie sprawdzi się również dla dorosłych, którzy znaczniej rzadziej przechodzą urazy, ale oczywiście nigdy nie jesteśmy w stanie przewidzieć, kiedy to nastąpi.